top of page

Przygotuj formę przed sezonem narciarskim

Cześć! Ostatnio dużo osób pytało mnie o wskazówki jak szybko i bezpiecznie wzmocnić mięśnie nóg przed wypadem na narty. Zrobię to bardzo chętnie gdyż wiem ile problemów zdrowotnych wynika z niedostatecznego przygotowania do sezonu. Otóż najważniejsze są pozycje ciała, które powinniśmy umieć przyjmować. To nasze wzorce ruchowe! Co nam to da? A to, że dzięki nim wyrównamy pracę mięśni i przez to zmniejszymy ryzyko urazów! Sporty zimowe to szaleństwo na całego, ale tylko wtedy, gdy pozostaniemy w jednym kawałku!

Czy znacie takie hasła: uszkodzenia ścięgien, więzadeł, skręcenia i zwichnięcia stawów, stłuczenie kości krzyżowej lub stłuczenie mięśni, złamane kości? Prawdziwy rock'n'roll na urazówce! No dobrze, ale żeby nasze ciało z nami zagrało trzeba dać mu nutki - i to przed występem, czyli zanim staniemy na stoku. Oto one:

Najpierw stań przed lustrem i zobacz czy twoje nogi mają idealne ułożenie:

1. Patrząc z boku - linia pionu będzie przechodzić lekko z tyłu od stawu biodrowego, lekko z przodu od osi stawu kolanowego; lekko z przodu bocznej kostki stawu

skokowego;

2. Patrząc z przodu - oś środkowa nogi powinna przechodzić poprzez: staw biodrowy, środek kolana i uda, środek goleni, środek kostki, drugi palec stopy.

Czy udala wam sie układanka? Trudne, prawda? Nie martwcie się, idealne ułożenie nóg to coś, do czego trzeba dążyć (pomijając nieodwracalne schorzenia i wady genetyczne). Pamiętajcie tylko, proszę, że wszystkie korekty nieprawidłowego ułożenia nóg wykonujemy do granicy bólu lub odczuwania mocnej niewygody!

Po co wspomniałam o układaniu nóg? Żebyście zrozumieli i poczuli na własnym przykładzie, że naturalna równowaga i prawidłowe długości mięśni nie są dane raz na zawsze. Jeśli nie ćwiczyliście, to normalne zakresy waszych ruchów od dawna już nie istnieją, a smarowanko stawów zmalało. W takim stanie ryzyko urazu lub kontuzji w czasie szaleństw na stoku rośnie!

Korygowanie braku równowagi mięśni zapewnią Wam klasyczne ćwiczenia Body Control Pilates (BCP), natomiast siłę, wytrzymałość, elastyczność - odpowiednio dobrane ćwiczenia opierające się na idei BCP! Przykłady takich ćwiczeń - w moich kolejnych wpisach.

Anna Bell

Osobista trenerka, nauczycielka Body Control Pilates

www.bodycontrolpilates.pl

#narty #wzorceruchowe

bottom of page