top of page

Halo, tu mówi STRES! Przez oddech do celu.

Większość osób cierpi na zaburzenia koordynacji czynności oddechowych (psychogenny czynnik). Objawia się to zakłóceniami współpracy między wdechem a wydechem. Powstaje tzw. paradoksalny wzorzec oddechowy.

Oznacza to tyle, że osoby żyjące w ciągłym stresie pozostają na permanentnym wdechu. Nie potrafią wypuścić powietrza. W konsekwencji odruchowy mechanizm fizjologiczny przyspiesza oddech, żeby zapewnić minimum wentylacji przy malejącej pojemności oddechowej (Santorski).

Przepona jest głównym mięśniem oddechowym. Praca przepony w połączeniu ze zmianą kształtu klatki piersiowej umożliwia wdychanie i wydychanie powietrza. Zakłócenia czynności oddechowych to najczęściej skutek braku umiejętności oddychania brzuchem. Prawidłowo przy wdechu kurczy się przepona, rozluźniają się mięśnie brzucha, a przy wydechu odwrotnie.

Przy zaburzeniach psychogennych mięśnie brzucha napinają się w trakcie wdechu i nie mogą rozluźnić się przy wydechu (Boadella). Brak umiejętności oddychania przeponowego upośledza funkcję narządów jamy brzusznej. Przywrócenie umiejętności prawidłowego oddychania zdecydowanie poprawia ich stan czynnościowy. Ponadto leczy nerwice oraz stosowane jest w profilaktyce bólów i dolegliwości około kręgosłupowych.

A oto ćwiczenie, które pomoże Ci przywrócić prawidłowe oddychanie:

Głębokie oddychanie "a - e - i - o - u"

Cel: uaktywniamy pracę obszarów w ciele, takich jak: mięśnie brzucha, przepony, klatki piersiowej. Usuwamy napięcia mięśni. Uruchamiamy prawidłowy rytm oddychania i wynikający z tego ruch przepony. Ustalamy rytm bicia serca i pobudzamy perystaltykę jelit. Dotleniamy organizm.

Wykonanie: 1. Połóż się wygodnie na plecach, najlepiej w prawidłowej pozycji, dzięki której tworzone są odpowiednie przestrzenie do swobodnej pracy przepony i płuc.

2. Robiąc wdech nabierz maksymalnie dużą ilość powietrze w płuca.

WDECH: W czasie skurczy przepony jej kopuły obniżają się, zwięksając objętość klatki piersiowej. Powoduje to nabraine powietrza do płuc i wdech.

3.Przy wydechu głośno i długo wymawiaj: "aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa…." aż skończy ci się powietrze. Wyciśnij je aż do ostatniej kropelki.

WYDECH: Gdy przepona się rozluźnia, jej kopuły unoszą się, zmiejszając objętość klatki piersiowej i następuje wydech.

4. Czynności powtórz z następnymi samogłoskami. Zaobserwuj przy których samogłoskach pracuje bardziej przepona, brzuch, klatka piersiowa.

5. Na zakończenie sesji polecam kilkakrotne głośnie wymawianie na wydechu kolejnych samogłosek "a - e - i - o - u", wdech i wydech "a - e - i - o - u".

Anna Bell

Osobista trenerka, nauczycielka Body Control Pilates

www.bodycontrolpilates.pl

#oddech #stres

bottom of page